Wczoraj, dziś, jutro...

Walory klimatyczne okolicy sprawiają, że leczenie chorób płuc w Sokołowsku ma długoletnią tradycję. Już w 1856 roku założono w Sokołowsku (dawniej nazwa Gőrbersdorf) pierwsze w Europie sanatorium leczenia gruźlicy, choroby dotychczas nieuleczalnej. Obecny, główny budynek Szpitala "Biały Orzeł" wybudował w 1876 niemiecki lekarz Theodor Rőmpler. Po II Wojnie Światowej nazwę miejscowości zmieniono na Sokołowsko, na cześć polskiego lekarza Alfreda Sokołowskiego, który wiele lat praktykował u boku Rőmplera. W XIX wieku i na początku wieku XX kurort cieszył się ogromną popularnością w Europie, goszcząc kuracjuszy z Polski, Rosji, Szwecji, Holandii a nawet Ameryki Północnej.

Specjalistyczny Szpital Chorób Płuc Biały Orzeł Sokołowsko od lat 50-tych stało się jednym z największych ośrodków leczenia chorób płuc w Polsce. Nazwano go nawet Śląskim Davos, choć tak naprawdę to szwajcarskie Davos powstało na wzór Sokołowska.

W młodości mieszkał tu reżyser filmowy Krzysztof Kieślowski, który swoje pierwsze obserwacje poczynił w lokalnym kinie. Na cześć Kieślowskiego w roku 2009 powstał w centrum miejscowości plac noszący imię wybitnego reżysera.

Dziś Sokołowsko jest siedzibą Spółki "Sanatoria Dolnośląskie", w skład której wchodzi pięć oddziałów: Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Szczawno-Zdrój, Rościszów, Sokołowsko.

20 marca 2015r. w Sokołowsku odbyła się uroczystość otwarcia zmodernizowanego obiektu Biały Orzeł, w którym zainaugurowano rozpoczęcie działalności Dolnośląskiego Ośrodka Opieki Międzypokoleniowej na rzecz osób niesamodzielnych i przewlekle chorych.

Do dyspozycji pensjonariuszy przygotowano 95 miejsc w pokojach 1,2,3 osobowych, z pełnym węzłem sanitarnym, umeblowanych, wyposażonych w łóżka rehabilitacyjne, sieć przyzywową, TV kablową oraz Internet bezprzewodowy.

W niedalekiej przyszłości Sokołowsko może odzyskać status UZDROWISKA. Pierwszy krok w tym kierunku został już wykonany. Polska Akademia Nauk dzięki staraniom Samorządu Gminy Mieroszów oraz Zarządu Spółki "Sanatoria Dolnośląskie" wydała świadectwo potwierdzające lecznicze właściwości klimatu w Sokołowsku, wskazując następujące profile lecznicze dla naszego Uzdrowiska:
  • choroby układu oddechowego (w tym gruźlicy),
  • choroby ortopedyczno-urazowe,
  • choroby laryngologiczne,
  • choroby kardiologiczne,
a poprzez zróżnicowane bodźce klimatyczne może także wspomagać leczenie zaburzeń układu termoregulacyjnego.
77