Okolica

Szczawno-Zdrój leży w południowo-zachodniej części Polski na Dolnym Śląsku, na wysokości ponad 400 m n.p.m., u stóp tajemniczej góry Chełmiec. Ta uzdrowiskowa miejscowość usytuowana jest po północnej stronie Gór Wałbrzyskich i po południowej Pogórza Wałbrzyskiego. Od głównej części Wałbrzycha, z którym bezpośrednio graniczy, dzieli ją orograficzne Wzgórze Gedymina. Dzięki temu położeniu, Szczawno jest atrakcyjną i bezpiecznie osłoniętą od zanieczyszczeń miejscowością uzdrowiskową.

Sanatorium Uzdrowiskowe Azalia Atrakcją uzdrowiska są parki: Zdrojowy i Szwedzki z egzotyczną roślinnością i rzadkimi gatunkami drzew i krzewów (m. in.: grójecznik japoński, platan klonisty, tulipanowiec amerykański, choina kanadyjska, azalia, rododendron). Zabytkowymi obiektami są Dom Zdrojowy zbudowany w latach 1908-1911, Pijalnia Wód Mineralnych wraz z Halą Spacerową o konstrukcji drewnianej. W samym centrum Szczawna-Zdroju znajduje się dziewiętnastowieczna Wieża Anny, zbudowana w miejscu, gdzie miały odbywać się pogańskie obrzędy poświęcone leczniczym źródłom.

Miasto położone jest w urokliwym zakątku kraju, w którym można zaplanować najlepsze wycieczki w Góry Wałbrzyskie - zarówno na Chełmiec jak i w masyw Trójgarbu, oraz na pogórze w stronę Zamku Książ, gdzie można zwiedzać zarówno ruiny starego Książa jak i nowy Książ. W pobliżu znajduje się również Palmiarnia.

Znajdujące się w okolicy szlaki turystyczno-krajoznawcze, wyciągi narciarskie (Andrzejówka, Rzeczka, Góry Sowie) oraz okolice zasobne w liczne zabytki m.in. Opactwo Cystersów w Krzeszowie, Zamek Książ, podziemne miasto Osówka, bazylika w Wambierzycach - sprawiają, że nasi goście często do nas powracają.

Dodatkowym atutem Szczawna-Zdroju jest całoroczna bogata oferta kulturalno-turystyczno-rekreacyjna, która obejmuje m.in. takie imprezy, jak Międzynarodowe Warsztaty Fletowe, Dni Szczawna-Zdroju, Ogólnopolski Kulinarny Zlot Orłów, wyścig kolarstwa górskiego Grand Prix MTB czy Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego oraz liczne koncerty.

Zainteresowane osoby zapraszamy do odwiedzenia stron z atrakcjami turystycznymi regionu:

  • Urząd Miasta Szczawno-Zdrój: www.szczawno-zdroj.pl
  • Zamek "Książ" w Wałbrzychu: www.zamek-ksiaz.pl
  • Sztolnie w Walimiu: www.sztolnie.pl
  • Podziemne Miasto w Osówce: www.osowka.pl
  • Zamek Bolków w Bolkowie: www.zamek-bolkow.info.pl
  • Zamek Grodno: www.grodnozamek.pl
  • Opactwo Cysterskie w Krzeszowie: www.szlakcysterski.org
  • Sanktuarium Matki Bożej w Wambierzycach: www.wambierzyce.pl
30