Wspólne kolędowanie

17.01.2020
Wspólne kolędowanie

Udziałem w znakomitym koncercie „Wspólne kolędowanie” zakończyli okres Bożego Narodzenia podopieczni Dolnośląskiego Ośrodka Opieki Międzypokoleniowej „Biały Orzeł” w Sokołowsku. 17 stycznia 2020 z tradycyjnym repertuarem świątecznym wystąpił przed nimi zespół dziecięcy „Bel Canto” z Wrocławia.

 

Założycielką i prowadzącą zespół jest Olena Lapko z Ukrainy. Również członkowie zespołu „Bel Canto” to dzieci Ukraińców na stałe mieszkających w Polsce. - Dla tych dzieci Polska jest teraz drugim domem, dlatego chcę aby przez śpiew poznały tutejszą kulturę i tradycję. To jest nasz główny repertuar – wyjaśnia Olena Lapko. - Z drugiej strony niektóre dzieci nawet nie pamiętają czasu kiedy mieszkały na Ukrainie. Dlatego w repertuarze mamy także tradycyjne utwory z kraju ich rodziców i dziadków.

 

Obecnie główne miejsce w repertuarze „Bel Canto” zajmują polskie pieśni patriotyczne, które przygotowano w ubiegłym roku na duży koncert z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

 

Pani Olena, sama zajmująca się śpiewem operowym, jest również prezesem Fundacji „Świetlica” przy której działa zespół dziecięcy „Bel Canto”. Starsi swoje talenty rozwijają w zespole folkowym „Śpiewogra” oraz chórze cerkiewnym „Kyrios”.

 

Występujący w Sokołowsku otrzymali gorące brawa od słuchaczy oraz drobne upominki i podziękowania od Sanatoriów Dolnośląskich za upowszechnianie polskiej kultury i tradycji wśród dzieci i młodzieży.

Galeria