Rozstrzygnęliśmy konkurs architektoniczny na nowy ZPL w Dusznikach-Zdroju

08.07.2020
Rozstrzygnęliśmy konkurs architektoniczny na nowy ZPL w Dusznikach-Zdroju

Sanatoria Dolnośląskie sp. z o. o. przygotowują się do największej w swojej historii inwestycji - budowy nowego zakładu przyrodoleczniczego na terenie Sanatorium Uzdrowiskowego „Zimowit” w Dusznikach-Zdroju.

To kosztowne, skomplikowane i wymagające zadanie, jednak pierwsze kroki na drodze do realizacji inwestycji zostały już poczynione. Właśnie rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno – budowlanej nowego zakładu przyrodoleczniczego w Dusznikach-Zdroju.

 

– Przedmiotem konkursu było opracowanie uzgodnionej przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, koncepcji architektoniczno-budowlanej zagospodarowania terenu dla budowy obiektu zakładu przyrodoleczniczego (ZPL) z basenem leczniczo-rehabilitacyjnym, częścią zabiegowo-rekreacyjną oraz strefą zakwaterowania dla kuracjuszy – wyjaśnia Tomasz Maciejowski, prezes zarządu Sanatoriów Dolnośląskich sp. z o.o. – Założyliśmy ponadto, że obiekt ZPL-u powinien być połączony łącznikiem z istniejącym obiektem Sanatorium Uzdrowiskowego „Zimowit” oraz, że powinien uwzględniać pomieszczenia Przychodni Uzdrowiskowej do obsługi pacjentów ambulatoryjnych. Nowy ZPL, czyli strefa zabiegów fizjoterapeutyczno-balneologicznych łącznie z basenem, powinien być przystosowany do obsługi zabiegowej ok. 200 pacjentów dzienne w systemie stacjonarnym i ambulatoryjnym.

 

Prezes Tomasz Maciejowski uzasadnia, że inwestycja w Dusznikach-Zdroju będzie bezpośrednią realizacją nowej wizji rozwoju firmy: >>Jesteśmy najlepsi, w tym co robimy. Tworzymy markę „Sanatoria Dolnośląskie”, która jest wizytówką regionu i synonimem oczekiwanego partnera. Jesteśmy świadomi tego, czego oczekują od nas interesariusze, dlatego tworzymy ofertę usług pierwszego wyboru.<<

 

– To trudny projekt nie tylko ze względu na to, że jego realizacja odbędzie się w ścisłej, zabytkowej przestrzeni miejskiej i w całości musi być uzgodniona z konserwatorem zabytków – dodaje Marcin Dziędzielak, dyrektor ds. administracyjno-technicznych w Sanatoriach Dolnośląskich. - Dodatkowo projekt musi spełniać wytyczne Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wymagań, jakimi powinny odpowiadać zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego.

 

Konkurs architektoniczny ogłoszono na początku tego roku. W określonym procedurą czasie wpłynęły trzy oferty.

 

Oceniająca je komisja konkursowa wzięła pod uwagę następujące kryteria: jakość rozwiązań funkcjonalnych i walory kompozycyjno-przestrzenne; sposób odniesienia się do oczekiwań zamawiającego oraz cenę.

 

Najwięcej punktów uzyskał, a tym samym został zwycięzcą konkursu, projekt przygotowany przez Autorską Pracownię Architektury CAD sp. z o.o. z Warszawy. I nagroda to 10.000 zł oraz zaproszenie w trybie z wolnej ręki do opracowania dokumentacji technicznej na podstawie własnej koncepcji wraz z uzyskaniem wymaganych przepisami prawa uzgodnień i decyzji oraz usługa nadzoru autorskiego.

 

– To był nietypowy konkurs, bo nieczęsto się zdarza by praca konkursowa była wstępnie uzgodniona z Konserwatorem Zabytków – mówi architekt Krzysztof Popiński, prezes zarządu Autorskiej Pracowni Architektury CAD, która wygrała konkurs. – Nasza pracownia chętnie zajmuje się projektantami w strefie ochrony konserwatorskiej. Do tego cały zespół urbanistyczny Dusznik-Zdroju i strefa uzdrowiskowa są dość ciekawe. To nas przekonało by podjąć wyzwanie. Zagłębiając się już w przygotowanie projektu stwierdziliśmy, że główny budynek Sanatorium „Zimowit” jest prawdziwą perełką w całym uzdrowisku, a jego uroda jest wielka. Zatem ten nowy obiekt nie mógł z nim konkurować, a delikatnie odsunąć się na bok, eksponując budynek główny. Nasz projekt w swojej bryle i formie inspirowany jest istniejącą zabudową, ale jednocześnie wprowadza pewne nowe elementy. Są nimi choćby tarasy, które wyraźnie oddzielają część zakładu przyrodoleczniczego od części hotelowej.

 

Na obecne Sanatorium Uzdrowiskowe „Zimowit” w Dusznikach-Zdroju składają się 2 obiekty: zbudowany w 1872 r. Parkhotel, który należał do dusznickiej rodziny Wittigów, oraz wybudowany 2 lata później, neobarokowy pensjonat Hygiea.

Galeria