Świętujemy 30-lecie Szpitala „Orlik”!

02.10.2020
Świętujemy 30-lecie Szpitala „Orlik”!

We wrześniu 1990 r. wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego na leśnym wzgórzu osady Bukowina górującej nad Kudową-Zdrój, otwarto Szpital Rehabilitacyjny Hematologiczny dla Dzieci „Orlik”. To jedno z piękniejszych miejsc w okolicy. Znajduje się na wysokości 700 m n.p.m., na południowym zboczu Gór Stołowych w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Narodowego. Jedyny w swoim rodzaju mikroklimat tego miejsca ma znaczący wpływ na przyrost czerwonych krwinek i doskonale służy poprawie kondycji szpiku dla dzieci.

Szpital Rehabilitacyjny Hematologiczny dla Dzieci „Orlik” w Kudowie Zdroju jest jedyną w kraju placówką przyjmującą do kompleksowej rehabilitacji dzieci od lat 3 do 18 z chorobami hematologicznymi, onkologicznymi i ortopedycznymi.
30 lat pracy „Orlika” to ponad 18 000 pacjentów, którzy przeszli przez placówkę. Za każdym z nich kryją się indywidualne historie powrotu do zdrowia. Historie często trudne, ale dzięki wytężonej pracy personelu Szpitala, w większości przypadków zakończone sukcesem.

 

30 września 2020 r. odbyły się uroczystości związane z jubileuszem działalności Szpitala. Ze względu na ograniczenia powodowane COVID-19 nieco skromniejsze niż wcześniej planowano. W uroczystości uczestniczyli pracownicy Szpitala oraz przyszpitalnej Szkoły, a także zaproszeni goście m.in.: Tomasz Maciejowski - Prezes Zarządu Sanatoriów Dolnośląskich sp. z o.o. (Szpital od 12 lat znajduje się w strukturze Sanatoriów Dolnośląskich), Bronisław Kamiński - twórca Szpitala i jego pierwszy Dyrektor, Aneta Potoczna - Burmistrz Miasta Kudowy-Zdrój i Małgorzata Utyra - Dyrektor Szkoły.

 

Witając gości, Joanna Stolarz - obecna Menedżer Szpitala “Orlik”, podkreśliła kluczową rolę ludzi, którzy tworzą Szpital. W swym wystąpieniu myśl tą rozwinął Tomasz Maciejowski – Swoją renomę Szpital zawdzięcza przede wszystkim Wam, tworzącym go ludziom – podkreślał Prezes. – Swym codziennym zaangażowaniem rozwijacie potencjał tego unikatowego w kraju ośrodka leczniczego dla dzieci i młodzieży. Każdego dnia z profesjonalizmem realizujecie Państwo szczytną misję zapewnienia specjalistycznej pomocy małym pacjentom. Ale wiem, że często dajecie im jeszcze więcej starając się zapewnić rodzinną atmosferę w niełatwym dla nich czasie. W imieniu Zarządu Sanatoriów Dolnośląskich z serca dziękuję całej szpitalnej społeczności.

 

Bronisław Kamiński, dziękował pracownikom i osobom zarządzającym Szpitalem za to, że dzieło przez niego rozpoczęte jest obecnie w tak znakomity sposób kontynuowane i rozwijane.

 

Odczytano także list Marcina Krzyżanowskiego, Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego, w którym napisał m.in.: „W tym wyjątkowym dniu pragnę przekazać pracownikom Szpitala Rehabilitacyjnego Hematologicznego dla Dzieci „Orlik” w Kudowie-Zdroju, obecnym i byłym, wyrazy wdzięczności za dotychczasową działalność i owoce Państwa pracy. To Państwo poprzez rzetelne i sumienne wykonywanie swoich obowiązków daliście i nadal dajecie nadzieję na nowe, lepsze życie, dziś już tysiącom dzieci i młodzież. Dajecie nadzieję i realną pomoc także rodzicom, dla których choroba dziecka jest jednym z najtrudniejszych doświadczeń życiowych. Jeszcze raz Wam dziękuję.”

 

Uroczystości jubileuszowe zakończyły się wspólnym poczęstunkiem, podczas którego nie zabrakło tradycyjnego, jubileuszowego torta.

Galeria