Wspominamy prof. Janinę Bogusławską-Jaworską, współzałożycielkę Szpitala „Orlik”

26.08.2022
Wspominamy prof. Janinę Bogusławską-Jaworską, współzałożycielkę Szpitala „Orlik”

Wspominamy prof. Janinę Bogusławską-Jaworską, współzałożycielkę Szpitala „Orlik”

 

W Szpitalu Rehabilitacyjnym Hematologicznym dla Dzieci „Orlik” w Kudowie-Zdroju 23 sierpnia 2022 r. odbyła się uroczystość poświęcona pamięci prof. Janiny Bogusławskiej-Jaworskiej.

 

W uroczystości wzięli udział m.in. współpracownicy i wychowankowie Pani Profesor, byli podopieczni Szpitala „Orlik”, przedstawiciele samorządowców i parlamentarzyści. Głównym punktem programu było odsłonięcie w holu szpitala „Orlik” pamiątkowego zdjęcia prof. Janiny Bogusławskiej-Jaworskiej.

 

Niewiele osób wie, że w dużej mierze to właśnie dzięki tej wspaniałej postaci - polskiej lekarce, pediatrze, specjaliście hematologii i onkologii dziecięcej – powstał Szpital Rehabilitacyjny Hematologiczny dla Dzieci „Orlik” w Kudowie-Zdroju. Pomimo, że od śmierci prof. Janiny Bogusławskiej-Jaworskiej minęło już 20 lat, dzięki zaangażowaniu i staraniom wielu osób, a przede wszystkim oddanej pracy personelu Szpitala dziś nadal pomagamy w dochodzeniu do zdrowia setkom dzieci, również tych z chorobami onkologicznymi i hematologicznymi.

 

Uroczystość miała charakter wspomnień, a jej uwieńczeniem było odsłonięcie przez małych pacjentów Szpitala „Orlik” tablicy pamiątkowej. Mieliśmy zaszczyt gościć i posłuchać wspomnień prof. Alicji Chybickiej, prof. Krzysztofa Kałwaka oraz Bronisława Kamińskiego, którzy współpracowali z Prof. Jaworską. Poruszające wspomnienia związane ze Szpitalem „Orlik” oraz z samą prof. Jaworską przekazał również poseł Krzysztof Tuduj, który kilkukrotnie był pacjentem „Orlika”, oraz pacjentem prof. Jaworskiej. W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele Spółki Sanatoria Dolnośląskie wraz z Prezesem Zarządu - Tomaszem Maciejowskim, Burmistrz Miasta Kudowy-Zdroju, Aneta Potoczna, dr Marzena Jaworska, dr Wojciech Pietras, ks. prałat Romuald Brudnowski oraz przedstawiciele biura poselskiego posła Marcina Gwoździa.

 

Prof. Janina Bogusławska-Jaworska (1930-2002). Stworzyła onkologię i hematologię dziecięcą we Wrocławiu. Od chwili założenia w 1981 r. przez prawie 20 lat kierowała Kliniką Hematologii i Chorób Rozrostowych Dzieci we Wrocławiu czyniąc z niej największy w Polsce ośrodek hematologii i onkologii dziecięcej. Była jednym z trzech założycieli powstałej w 1973 roku Polskiej Pediatrycznej Grupy Białaczek i Chłoniaków, członkiem wielu towarzystw naukowych w Polsce i za granicą. Autorka 360 publikacji naukowych i 12 ogólnopolskich programów leczenia nowotworów dziecięcych, twórczyni systemowego leczenia nowotworów wieku dziecięcego w Polsce. Reprezentowała Polskę w międzynarodowych grupach kierujących badaniami nad optymalizacją diagnostyki i leczenia dziecięcych nowotworów. Współtworzyła Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej.
Uhonorowana licznymi odznaczeniami w tym: Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

 

WSPOMNIENIA BRONISŁAWA KAMIŃSKIEGO (plik do pobrania: ORLIK -23_VIII_2022.pdf)

 

ZAPIS WIDEO Z UROCZYSTOŚCI
https://youtube.com/playlist?list=PLy1lrTj1nHjmSPf7PjE_hHtkFIEJ0rfKa

 

zdjęcia: Joanna Chorzępa

Wideo

Galeria