Nowoczesny tomograf w Szpitalu w Rościszowie

03.09.2022
Nowoczesny tomograf w Szpitalu w Rościszowie

Najwyższa jakość diagnostyki oraz bezpieczeństwo dla pacjentów – tomograf komputerowy Revolution EVO kolejną znaczącą inwestycją Sanatoriów Dolnośląskich w Specjalistycznym Szpitalu Chorób Płuc w Rościszowie.

 

2.09.2022r. symbolicznym aktem przecięcia wstęgi, dokonanym przez Jarosława Kresę – Wicewojewodę Dolnośląskiego, Grzegorza Macko – Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego, Dorotę Konieczną-Enözel – Burmistrza Pieszyc i Tomasza Maciejowskiego – Prezesa Zarządu Spółki Sanatoria Dolnośląskie, została otwarta pracownia tomografii komputerowej w Szpitalu w Rościszowie. Wartość całej inwestycji zamknie się kwotą 3,7 mln zł. Województwo Dolnośląskie – właściciel Spółki, wsparło realizację tego projektu kwotą 600 tys. zł, poprzez dokapitalizowanie celowe Spółki.

– Spółka Sanatoria Dolnośląskie jest jednym z naszych istotnych aktywów świadczących usługi medyczne dla mieszkańców województwa i nie tylko. Cieszy fakt, że inwestycja prowadzona jest tylko z częściowym wsparciem właściciela, ale oczywiście istotnym, tym samym mamy zdrowy podmiot o dobrych fundamentach finansowych, który warto i należy wspierać, dla dobra samej Spółki, jak i wszystkich interesariuszy – wyjaśnia Grzegorz Macko - Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

 

Pacjenci Szpitala w Rościszowie będą diagnozowani i leczeni w komfortowych warunkach. Badania obrazowe, czyli jedna z podstawowych metod diagnostycznych wykorzystywanych we współczesnej medycynie, będą wykonywane wreszcie na miejscu i bezzwłocznie, z dostosowaniem do każdej bieżącej potrzeby powstającej w procesie leczenia pacjenta. Szpital już obecnie posiada bardzo nowoczesny odział chorób płuc, specjalizujący się w leczeniu gruźlicy, od września br. zostanie wsparty kolejnym urządzeniem diagnostycznym.

– Dolny Śląsk należy do najbardziej nowoczesnego i uprzemysłowionego regionu Polski. Pod względem udziału w tworzeniu PKB całej gospodarki narodowej województwo sytuuje się w ścisłej czołówce. Ważnym aspektem jest tutaj równomierny rozwój województwa i co za tym idzie taki sam poziom dostępu do usług oraz świadczeń medycznych dla wszystkich naszych mieszkańców. Inwestycja w pracownię tomografii komputerowej akurat w Rościszowie – niewielkiej wsi położonej w Gminie Pieszyce, jest również elementem dbałości o nasze małe ojczyzny, o rozwój społeczności lokalnej i tworzenie równych szans, niezależnie gdzie mieszkamy. Województwo stawia na jakość i nowoczesność, dlatego wspiera takie przedsięwzięcia jak w Szpitalu w Rościszowie, który został wyposażony w tomograf amerykańskiej firmy GE Healthcare, zapewniający światową jakość oraz maksymalne bezpieczeństwo pacjentów – mówi Jarosław Kresa - Wicewojewoda Dolnośląski.

 

Tomograf komputerowy GE Revolution EVO jest oparty na systemie 64-rzędowym (128-warstwowwym), z szerokością detektora aż 40mm, algorytmem ASIR-V redukującym dawkę promieniowania do 82% i umożliwiającym m.in. krótkie badania dla pacjentów z niewydolnością oddechową. Obrazy są gotowe w czasie rzeczywistym do postawienia rozpoznania, tym samym urządzenie umożliwia podjęcie szybkiej decyzji o losie pacjenta, bez konieczności oczekiwania aż obraz się zrekonstruuje. Pozwala na stosowanie mniejszej dawki promieniowania na struktury wrażliwe takie jak piersi, oczy, tarczyca. Obrazy maksymalnie minimalizują szumy i artefakty smugowe. Dla obsługi i specjalistów opisujących wyniki badań GE Revolution EVO jest narzędziem pierwszego wyboru – przyjaznym, nowoczesnym i skutecznym.

– Proces realizacji tej inwestycji trwał 9 miesięcy. W ostatnich dniach grudnia 2021r. został wybrany wykonawca, przygotowanie pomieszczeń pracowni w obiekcie, dostarczenie, instalacja i uruchomienie testowe tomografu nastąpiło pod koniec sierpnia br. Dzisiaj, w obecności ważnych dla nas gości, możemy dokonać oficjalnego zakończenia etapy tworzenia nowoczesnej pracowni TK w Specjalistycznym Szpitalu w Rościszowie. Liczę, że będziemy mogli jeszcze lepiej służyć naszym pacjentom, jak i społeczności lokalnej i regionalnej – dodaje Tomasz Maciejowski - Prezes Zarządu.

 

Badanie tomografem komputerowym to skuteczne narzędzie do monitorowania przebiegu leczenia oraz oceny skuteczności zastosowanej terapii. Badanie TK pozwala na wykluczenie bądź potwierdzenie wznowy choroby. Skuteczna i szybka diagnostyka jest kluczowym elementem umożliwiającym podjęcie najlepszej z możliwych terapii, tym samym ma istotny wpływ na bezpieczeństwo osób korzystających usług medycznych świadczących przez jednostki takie jak Szpital w Rościszowie.

Spacer wirtualny

Wideo

Galeria