Nowy dach i kapsuła czasu w "Azalii"

18.07.2023
Nowy dach i kapsuła czasu w "Azalii"

Dobiega końca kolejna inwestycja Sanatoriów Dolnośląskich – remont dachu w Sanatorium Uzdrowiskowym "Azalia".

 

Przedmiotem inwestycji był kompleksowy remont dachu pawilonu nr 1 w Sanatorium Uzdrowiskowym „Azalia” w Szczawnie-Zdroju. To zabytkowy budynek pochodzący z początku XX w.

Zakres prac obejmował m.in.:

  • remont więźby dachowej wraz z dociepleniem,
  • wymianę pokrycia dachowego wraz z obróbkami blacharskimi i orynnowaniem,
  • wymianę instalacji odgromowej,
  • remont „muru pruskiego” na elewacjach południowej, wschodniej i południowo-zachodniej,
  • wykonanie 2 nowych lukarn.

 

W trakcie remontu wymieniono wszystkie skorodowane i zniszczone elementy więźby, inne wzmocniono. Zaimpregnowano całą konstrukcję dachu. Wymieniono wszystkie łaty i zastosowano nowoczesną membranę dachową. Całe poddasze docieplono wełną mineralną. Na pokrycie zastosowano dachówkę ceramiczną (karpiówkę angobowaną) w kolorze miedzianym. Cały zakres prac został uprzednio uzgodniony z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Obróbki blacharskie, rynny i rury spustowe zostały wykonane z blachy tytanowo-cynkowej. Szczególnym elementem była iglica nad wejściem głównym. Zgodnie ze zwyczajem budowlanym umieszczono w niej tzw. „kapsułę czasu”. Znalazł się w niej list dla przyszłych pokoleń zawierający aktualne informacje o Spółce Sanatoria Dolnośląskie, materiały promocyjne Sanatorów oraz aktualne egzemplarze gazet branżowych.
Sporym przedsięwzięciem była całkowita wymiana konstrukcji drewnianej elewacyjnego „muru pruskiego”, z wypełnieniem wykonanym z cegły.

Dopełnieniem inwestycji w Szczawnie jest remont całej elewacji pawilonu nr 1, w trakcie którego ściany zewnętrzne budynku o powierzchni 680 m2 zostaną m.in. wyczyszczone, zaimpregnowane i pomalowane.
Wartość całej inwestycji to prawie 1,5 milion złotych.

Galeria