Dodatkowe informacje
Informacje dla rodziców
"Orlik" jest jedyną w kraju placówką przyjmującą do kompleksowej rehabilitacji dzieci od lat 3 do 18 z chorobami hematologicznymi, onkologicznymi, ortopedycznymi i wadami postawy. Na leczenie przyjmujemy również dzieci po urazach, zabiegach operacyjnych, zaostrzeniach chorób przewlekłych, które jednocześnie wymagają innych działań terapeutycznych, edukacyjnych, profilaktycznych i diagnostycznych.
Skierowania do Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci "Orlik" mogą wystawiać:
- lekarze oddziałów pediatrycznych urazowo-ortopedycznych, chirurgicznych, neurochirurgicznych, neurologicznych, reumatologicznych, chorób wewnętrznych, onkologicznych, ginekologicznych, urologicznych i kardiologicznych,
- lekarze z poradni: rehabilitacyjnej, urazowo-ortopedycznej, neurologicznej lub reumatologicznej.
Wówczas pobyt dziecka w całości jest refundowany przez NFZ.
Po otrzymaniu skierowania należy niezwłocznie skontaktować się z pracownikiem "Orlika" w celu uzgodnienia terminu pobytu oraz sposobu dojazdu dziecka. Sugerujemy wspólny pobyt rodziców z dziećmi do 7 roku życia. W obiekcie mieści się obecnie 10 pokoi dla matek z dziećmi z pełnym węzłem sanitarnym. Pobyt osoby dorosłej jest odpłatny.
Ze względu na przyjmowanie dzieci na rehabilitację ze zmniejszoną odpornością organizmu (stan po chemio- i radioterapii) niewskazany jest pobyt pacjentów z Hbs, HCV dodatnim.
Personel naszego szpitala uczy rodziców oraz dzieci chorych na hemofilię podawania czynnika krzepnięcia. Podczas pobytu w Szpitalu istnieje możliwość nieodpłatnego wykonania podstawowych badań tj.: morfologia, mocz, ASPAT, ALAT.
Naszych małych pacjentów leczymy cały rok dlatego tak ważnym elementem prawidłowego rozwoju i czasu powrotu do zdrowia jest kontynuacja nauki w naszej przyjaznej szkole www.orlik.szkola.pl. Działalność ta jest nierozerwalnie związana z działalnością szpitala zapewniając edukację na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjum. Szkoła dysponuje 5 salami lekcyjnymi, pracownią komputerową z dostępem do Internetu, pracownią plastyczną (tzw. "Zielonym domkiem"), odkrytym basenem, boiskiem szkolnym oraz placem zabaw dla dzieci młodszych i starszych.
"ZAJĘCIA W SZKOLE SĄ CIEKAWE, A NAUCZYCIELE SĄ NASZYMI PRZYJACIÓŁMI" – tak mówią o "Orlikowej" szkole dzieci, które kilkakrotnie przebywały na leczeniu w Kudowie Zdroju.
I chyba mają rację gdyż:
- dbamy o wszechstronny rozwój indywidualny dziecka oraz jego rewalidację (stosowanie indywidualizacji w nauczaniu sprawia, że każdy uczeń ma możliwość rozwijania swoich zainteresowań),
- organizujemy zajęcia wychowawczo-terapeutyczne rozwijające zainteresowania i osobowość,
- dostosowujemy proces nauczania i wychowania do specjalnych potrzeb i psychofizycznych możliwości dziecka,
- dbamy o sprawność fizyczną poprzez wędrówki turystyczne, gry terenowe itp.,
- poprzez zabawy pełne radości, tańca i śpiewu, pokazujemy jak cieszyć się życiem.
Poza realizacją programu staramy się uatrakcyjnić zajęcia tak, aby "uczyć bawiąc i bawić ucząc". Uczniowie mają możliwość uczestniczenia w zajęciach fakultatywnych i wychowawczych (teatralnych i tanecznych, geograficznych i przyrodniczych, chemicznych, fotograficznych, koła młodego naukowca, czy dziennikarskich.
W czasie miesięcznego pobytu szkoła organizuje wiele atrakcyjnych spacerów, wycieczek pieszych i autokarowych mających na celu stopniowe poznawanie otoczenia. Dużą wagę przywiązujemy do zapoznania naszych podopiecznych z pięknem Ziemi Kłodzkiej.
Rodziców przyjeżdżających z dziećmi publicznymi środkami transportu Szpital nieodpłatnie odbiera z dworca PKP i PKS w Kudowie Zdroju po uprzednim powiadomieniu na nr tel. 74 866 32 62 w. 31 lub 604 66 12 66.
Co należy ze sobą zabrać przyjeżdżając?
- Dwa ręczniki kąpielowe;
- Strój kąpielowy;
- Dresy i obuwie sportowe (siłownia, sala gimnastyczna);
- Kapcie lub klapki;
- Dwie piżamy;
- Przybory toaletowe;
- Kubek + mała łyżeczka;
- Książki i zeszyty szkolne (w roku szkolnym);
- 100 zł na wycieczki + kieszonkowe;
- Szpital pierze dzieciom ubrania, w związku z czym nie ma konieczności pakowania dużej ilości odzieży;
- W przypadku choroby lokomocyjnej lek typu Aviomarin;
- Dokumentację medyczną (jeżeli pacjent posiada).
Informacje dla lekarzy
"Orlik" jest placówką przyjmującą do kompleksowej rehabilitacji dzieci od lat 3 do 18 z chorobami hematologicznymi, onkologicznymi, ortopedycznymi i wadami postawy. Dzieci rehabilitowane są indywidualnie w zależności od posiadanego schorzenia oraz wskazań lekarza specjalisty w zakresie rehabilitacji leczniczej.
Nasi terapeuci wykonują następujące zabiegi: hydromasaż, masaż klasyczny, ćwiczenia indywidualne, ćwiczenia grupowe (m.in. Nordic Walking), zabiegi fizykalne (lampa Solux, lampa BV, laseroterapia, pole magnetyczne, zabiegi prądowe), terenoterapia. Dodatkowo na terenie naszego szpitala znajduje się grota solno-jodowa.
W szpitalu rehabilitowane są dzieci po zakończonym leczeniu szpitalnym na podstawie skierowania wystawionego przez lekarzy oddziałów:
- pediatrycznych,
- urazowo-ortopedycznych,
- chirurgicznych,
- neurochirurgicznych,
- neurologicznych,
- reumatologicznych,
- chorób wewnętrznych,
- onkologicznych,
- ginekologicznych,
- urologicznych,
- kardiologicznych.
W przypadku zaostrzeń chorób przewlekłych przez lekarza poradni:
- rehabilitacyjnej,
- urazowo-ortopedycznej,
- neurologicznej,
- reumatologicznej.
Zgodnie z umową zawartą z NFZ Szpital prowadzi ogólnoustrojową stacjonarną rehabilitację leczniczą u pacjentów, którzy ze względu na kontynuację leczenia wymagają stosowania kompleksowych świadczeń rehabilitacyjnych oraz całodobowego nadzoru pielęgniarskiego, a w szczególności dla pacjentów po:
- urazach,
- zabiegach operacyjnych,
- zaostrzeniach chorób przewlekłych, które jednocześnie wymagają innych działań terapeutycznych, edukacyjnych, profilaktycznych i diagnostycznych.
Informacje dodatkowe:
- rodzice oraz dzieci chore na hemofilię uczone są podawania czynnika krzepnięcia,
- podczas pobytu istnieje możliwość wykonania podstawowych badań tj. morfologia, mocz, bilirubina, ASPAT, ALAT,
- pobyt rodziców w szpitalu jest odpłatny,
- turnusy trwają od 21 do 30 dni (minimalny czas pobytu 21 dni),
- w szpitalu znajduje się szkoła, gdzie realizowany jest obowiązek szkolny w zakresie szkoły podstawowej,
- w czasie roku szkolnego w szpitalu funkcjonuje przedszkole dla dzieci od 3 roku życia.